دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ - 
1 2
 
صفحه اصلي > خدمات مركز > خدمات پژوهشي > طرح های تحقیقاتی 
 
 
مقایسه سطح آنتی بادی علیه واكسين MMR و HBV در کودکان مبتلا به دیابت و کودکان سالم تاریخ ثبت : 1392/03/29
طبقه بندي : ,,
عنوان طرح : مقایسه سطح آنتی بادی علیه واكسين MMR و HBV در کودکان مبتلا به دیابت و کودکان سالم
مجری طرح : دکتر محمدرضا علایی
تاریخ تصویب : چهار شنبه 30 شهریور 1390
وضعیت طرح : خاتمه یافته
تاریخ شروع : جمعه 13 آبان 1390
تاریخ خاتمه : چهار شنبه 27 اردیبهشت 1391
چکیده طرح :

بسیاری از عفونت های شایع در بیماران دیابتی شیوع بیشتری دارند و شدیدتر هستند ضمن اینکه برخی از عفونت های نادر هم انحصارا در بیماران دیابتی دیده می شوند. با توجه به اینکه دیابت یک بیماری مولتی ارگان می باشد و برخی تحقیقات نشان می دهند که در پاسخ سیستم ایمنی بر واکسن های تزریقی تاثیر دارد، برای این منظور در این مطالعه به تاثیر دیابت در پاسخ سیستم ایمنی بدن بدنبال واکسیناسیون MMRو HBVو DPTدر کودکان پرداختیم.

این مطالعه به روش توصیفی- تحلیلی و به صورت مقطعی بر روی 90 کودک مبتلا به دیابت و 90 کودک سالم به عنوان گروه شاهد انجام شد. سطح آنتی بادیها علیه واکسن های MMRو HBV در تمامی نمونه ها با روش ELISA اندازه گیری شد.

90 بیمار دیابتیک (48٪پسر و 52٪دختر) با میانگین سنی6/2 ± 6/8 سال و میانگین مدت زمان ابتلا به دیابت  2/1 ± 1/2 سال و 90 کودک سالم (49٪ پسر و 51٪ دختر) با میانگین سنی 6/2 ± 5/8 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

میان دو گروه کودکان دیابتیک و گروه شاهد چه از نظر سطح سرمی آنتی بادی و چه از نظر کفایت سطح ایمنی ایجاد شده بدنبال واکسن هپاتیت ب و اوریون اختلاف معنی دار آماری وجود نداشت (P>0.05).

میان میانگین سطح آنتی بادی IgG علیه واکسن روبلا (سرخجه) میان دو گروه مورد بررسی اختلاف معنی دار آماری وجود داشت(P value<0.001)  اما در مقایسه دو گروه از نظر کفایت سطح ایمنی ایجاد شده اختلاف آماری معنی داری پیدا نشد (P value = 0.31).

میان میانگین سطح آنتی بادی IgG علیه واکسن سرخک در بین دو گروه مورد مطالعه اختلاف آماری معنی داری وجود نداشت(P value = 0.38) . اما در مقایسه دو گروه از نظر کفایت سطح ایمنی ایجاد شده میان دو گروه اختلاف آماری معنی داری وجود داشت (P value<0.001).

با توجه به نتایج بدست آمده لازم است مطالعه ای با تعداد نمونه بیشتر و در شرایط کنترل شده تر برای بررسی سطح ایمنی بدنبال واکسیناسیون در بیماران دیابتی صورت گیرد.

تعداد نمایش : 852 <<بازگشت
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 

مركز تحقيقات عفوني اطفال
آدرس : تهران - خيابان شريعتي - پائين تر از ميرداماد - بيمارستان كودكان مفيد - مركز تحقيقات عفوني اطفال

تلفكس : 22226941 - 021
پست الکترونیک : info@pirc.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.