شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧ - 
1 2
 
صفحه اصلي > خدمات مركز > خدمات پژوهشي > طرح های تحقیقاتی 
 
 
بررسی علایم بالینی و آزمایشگاهی و رادیولوژیک 30 کودک کمتر از 15 سال مبتلا به آنفلوآنزا بستری در بیمارستان مفید و امام حسین (ع) در سال 1388 تاریخ ثبت : 1392/03/29
طبقه بندي :
عنوان طرح : بررسی علایم بالینی و آزمایشگاهی و رادیولوژیک 30 کودک کمتر از 15 سال مبتلا به آنفلوآنزا بستری در بیمارستان مفید و امام حسین (ع) در سال 1388
مجری طرح : دکتر فریبا شیروانی
تاریخ تصویب : چهار شنبه 17 اسفند 1390
وضعیت طرح : خاتمه یافته
تاریخ شروع : دوشنبه 25 اردیبهشت 1391
تاریخ خاتمه : چهار شنبه 31 خرداد 1391
چکیده طرح :

مقدمه: با توجه به پاندمی انفلوانزا در سال 2009 و درگیری میلیون ها نفر در دنیا و بررسی ان در اکثر نقاط دنیا نیاز به بررسی ان در کشور ما نیز احساس می شد،در ضمن چون کودکان جزء گروه های پر خطر جامعه محسوب می شدندلذا بررسی علایم انها جهت شناخت بیشتر بیماری در کشور ما لازم به نظر می رسید.

 مواد و روش ها: جامعه مورد مطالعه 30 کودک زیر 15 سال مبتلا به انفلوانزای h1n1 بستری در بیمارستان های مفید و امام حسین در پاندمی 2009 بودند . متغیرها شامل علایم بالینی و آزمایشگاهی و نیز تغییرات گرافی در عکس قفسه سینه می باشد. مطالعه به صورت گذشته نگر بوده و یافته ها از پرونده بیماران منتقل و توسط برنامه های آماری آنالیز گردید.

یافته  ها: در این مطالعه %66 بیماران مذکر بودند، تب شایعترین یافته با 100% شیوع و پس از ان سرفه قرار داشت. 23 نفر دارای بیماری زمینه ای بودند که آسم و رینیت آلرژیک شایعترین بیماری بود. 8 بیمار به دلیل شدت علایم در ICU بستری شده و 2 بیمار دچار عوارض عصبی و تشنج شدند و 2 بیمار نیز  فوت نمودند. شایعترین یافته در گرافی سینه در گیری بینابینی بافت ریه بود.

نتیجه گیری: عفونت با آنفلوآنزای H1N1در پاندمی این بیماری در کودکان ایرانی در کودکانی که دچار بیماری زمینه ای بودند شدت بیشتری داشته و یا عوارض داشته است.

واژگان کلیدی: کودک، پاندمی انفلوانزا

تعداد نمایش : 800 <<بازگشت
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 

مركز تحقيقات عفوني اطفال
آدرس : تهران - خيابان شريعتي - پائين تر از ميرداماد - بيمارستان كودكان مفيد - مركز تحقيقات عفوني اطفال

تلفكس : 22226941 - 021
پست الکترونیک : info@pirc.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.