دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ - 
1 2
 
 
 
بررسي رابطه غلظت بتا- دو ميكروگلبولين ادراري با درجات مختلف اسكارهاي كليه در پيلونفريت كودكان تاریخ ثبت : 1392/02/25
طبقه بندي : ,,
Titel : بررسي رابطه غلظت بتا- دو ميكروگلبولين ادراري با درجات مختلف اسكارهاي كليه در پيلونفريت كودكان
Author : دكتر مصطفي شريفيان، دكترنويد انوري پور، دكتر عبدالله كريمي
Journal : مجله بيماريهاي كودكان ايران
Year : 2006
Volume : 16
Issue : 3
Pages : <#f:245/>
Abstract :

 

هدف:انجام اسكن دي مركاپتوسوكسينيل اسيد كليه در كودكان مبتلا به عفونت ادراري مستلزم دريافت مقادير چشمگيري اشعه مي باشد. بتا دو ميكروگلبولين ادراري پروتئيني با وزن مولكولي پايين مي باشد كه ازگلومرولها فيلتره مي شود و 99 % آن به صورت فعال در سلولهاي توبول پروگزيمال كليه باز جذب مي شود و در موارد آسيب سلول هاي توبولر كليه ميزان آن در ادرار بالا مي رود. بنابراين اندازه گيري آن در ادرار ميتواند به عنوان يك تست غربالگري اوليه براي سلامت سلول هاي توبولر كليه استفاده شود.

روش مطالعه:در اين تحقيق، اسكن دي مركاپتوسوكسينيل اسيد و اندازه گيري همزمان بتا-دو ميكروگلبولين و كراتينين راندم ادرار در 53 كودك كه به دليل پيلونفريت بستري شده بودند صورت گرفت. جهت تعيين اسكار، اسكن دي مركاپتوسوكسينيل اسيد 6 ماه بعد تكرار شد.  بتا-دو ميكروگلبولين و كراتينين ادرار در يك آزمايشگاه و با روش و كيت مشابه انجام شد.

يافته ها:مقادير بتا-دو ميكروگلبولين در 20 كودك داراي اسكار كليه، 19 كودك با كاهش فانكشن كليه و 14 كودك داراي اسكن طبيعي مقايسه گرديد. سطح متوسط بتادو ميكروگلبولين به ترتيب5.23 ( 10.6± )، 0.49 (0.86±) و0.19(0.2±) بدست آمد كه افزايش واضحي را در موارد داراي اسكار نشان داد. اين ميزان در اسكار گريد سه بالاتر از گريدهاي يك و دو بود ( 14 در برابر 36 /. و1.43 ) متوسط بتا-دو ميكروگلبولين در افراد داراي اسكار كليه به طور معني داري بالاتر از افراد بدون اسكار بود(3.45 در مقابل 0.23).  همچنين اين ميزان در افراد با ريفلاكس درجه 4 و 5 به طور معني داري بيش از افراد با ريفلاكس درجه 1 تا 3 بود.

نتيجه گيري:اندازه گيري بتا-دو ميكروگلبولين ادرار در تشخيص زودرس آسيب هاي لوله هاي كليه در بيماران مبتلا به ريفلاكس و كشف اسكارهاي كليوي بعد از پيلونفريت مفيد است.

Keywords : <#f:241/>
تعداد نمایش : 841 <<بازگشت
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 

مركز تحقيقات عفوني اطفال
آدرس : تهران - خيابان شريعتي - پائين تر از ميرداماد - بيمارستان كودكان مفيد - مركز تحقيقات عفوني اطفال

تلفكس : 22226941 - 021
پست الکترونیک : info@pirc.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.