دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ - 
1 2
 
 
 
شناسايي ژنوم مايکوپلاسما در اسپرم مردان نابارور به روش PCR تاریخ ثبت : 1392/02/25
طبقه بندي :
Titel : شناسايي ژنوم مايکوپلاسما در اسپرم مردان نابارور به روش PCR
Author : شناسايي ژنوم مايکوپلاسما در اسپرم مردان نابارور به روش PCR
Journal : مجله ميكروب شناسي پزشكي ايران
Year : 2007
Volume : 1
Issue : 1
Pages : 47-53
Abstract :

زمينه و اهداف: عفونت ژنيتال يکي از علل مهم ناباروري در مردان است. يک گروه از باکتري هاي مهم عامل ناباروري مايکوپلاسماها مي باشند. اين عفونت ها خصوصا انواع مزمن آنها با اثرات مخرب بر پارامترهاي کيفي اسپرم و يا تنگي و انسداد مجاري ژنيتال باعث عقيمي مرد مي شوند. از طرف ديگر با انتقال به همسر وي باعث عفونت ژنيتال، ناباروري و سقط مي گردند. هدف از اين تحقيق جداسازي مايکوپلاسماها از اسپرم مردان نابارور به روش PCRاست. در اين صورت تشخيص بموقع و درمان مناسب آن باعث بازگشت قدرت باروري به بيمار مي شود.

روش بررسي: در اين پروژه تعداد 100 مرد مبتلا به ناباروري مراجعه کننده بمراکز پس از معاينه و تاييد بيماري توسط پزشک متخصص، و در صورت عدم مصرف آنتي بيوتيک از يک هفته قبل انتخاب شدند. نمونه اسپرم آنها بطور استريل گرفته شده و سپس سريعا به آزمايشگاه ارسال شد. نمونه ها براي بررسي وجود اوره آپلاسما اوره آليتيکوم و مايکوپلاسما هومينيس به روش PCRآزمايش شدند.

يافته ها: از 100 مرد مبتلا به ناباروري 33 نفر (33 درصد) PCRمثبت و آلوده به ارگانيسم هاي کلاميدياها، مايکوپلاسما و اوره آپلاسما بودند. از اين تعداد، 17 مورد اورآپلاسما اوره آليتيکوم و 3 مورد مايکوپلاسماهومينيس جدا شده که در مجموع 20 مورد (20 درصد) نمونه ها را شامل شدند. سابقه عفونت واژينال و سقط در همسران اين بيماران بررسي و مورد مقايسه قرار گرفت. از نمونه اسپرم بيماران اسپرموگرام نيز انجام گرفته و نتايج آن با جواب PCRمقايسه شد.

نتيجه گيري: آلودگي به مايکوپلاسماها در مردان نابارور باعث اتصال اين ارگانيسم ها به اسپرماتوزوئيدها و بروز تغييرات اسپرموگرام شده و از طرفي با انتقال عفونت به همسران آنها ممکن است سقط جنين و ناباروري ايجاد کند. با توجه به مشکلات موجود بر سر راه کشت اين ميکروارگانيسم ها، بنظر مي رسد استفاده از روش سريع و حساس PCRجهت تشخيص اين باکتري ها در بيماران با ارزش باشد.

Keywords : ناباروري، مايکوپلاسما ،PCR
تعداد نمایش : 998 <<بازگشت
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 

مركز تحقيقات عفوني اطفال
آدرس : تهران - خيابان شريعتي - پائين تر از ميرداماد - بيمارستان كودكان مفيد - مركز تحقيقات عفوني اطفال

تلفكس : 22226941 - 021
پست الکترونیک : info@pirc.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.